Dziś jest: 19 marca 2024

/

Bonusy Bez Depozytu:

Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź!

Bukmacher.ooo

Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę to bardzo popularny wybór polskich graczy i to pomimo tego, że jak mało która liga potrafi ona zaskakiwać kibiców, typerów, a nawet bukmacherów. Tym bardziej warto sprawdzić, jakie są sprawdzone sposoby na to, by obstawianie Ekstraklasy było jak najczęściej skuteczne. W artykule wyjaśniamy też, jakiego rodzaju zakłady na Ekstraklasę można typować i które z nich są szczególnie warte polecenia. 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę

Polska Ekstraklasa – zasady rozgrywek 

W Polsce istnieje od 7 do nawet 10 poziomów ligowych piłki nożnej (ich liczba zależy od województwa). Najwyższym szczeblem rozgrywek krajowych jest Ekstraklasa, w której począwszy od sezonu 2021/2022 gra 18 klubów (wcześniej było ich 16). Typerzy powinni wiedzieć, że PZPN lubi od czasu do czasu wprowadzić w tej lidze jakieś zmiany, które mają wpływ na format rozgrywek, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Po zwiększeniu liczby drużyn w Ekstraklasie mamy 34 kolejki, a w każdej z nich po 9 meczów. Łącznie daje to w sezonie 306 spotkań. Formuła rozgrywek stosuje zasadę, aby każdy klub zagrał z każdym 2 spotkania – raz u siebie, raz na wyjeździe. Punkty przyznawane są następująco: 3 punkty za wygraną, 1 punkt za remis i 0 punktów za przegraną. 

Drużyna, która wygra Ekstraklasę, zostaje Mistrzem Polski i uzyskuje szansę, by powalczyć w eliminacjach o możliwość gry w Lidze Mistrzów. Natomiast kluby, które zajmą drugie lub trzecie miejsce w tabeli Ekstraklasy, zapewniają sobie udział w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy.  

Z kolei zespoły, które uplasują się na miejscach 16 – 18 spadają do 1 ligi, a na ich miejsce wchodzą 3 najlepsze na koniec sezonu drużyny właśnie z 1 ligi. 

Obstawianie Ekstraklasy u bukmacherów 

Skoro w sezonie naszej najwyższej ligi rozgrywanych jest ponad 300 meczów, bukmacherzy mają mnóstwo okazji, by przygotować na te rozgrywki zróżnicowane zakłady bukmacherskie. Ekstraklasa może być ponadto obstawiana poprzez zakłady długoterminowe, czyli dotyczące wyników nie pojedynczych spotkań, a całego sezonu. To, w jaki sposób może wyglądać typowanie Ekstraklasy, a więc jakie są udostępniane rynki zdarzeń, omawiamy szczegółowo poniżej. Warto jednak dodać, że niektórzy bukmacherzy umożliwiają łączenie na 1 kuponie zarówno zakładów z oferty przedmeczowej, na żywo, jak i sezonowej.  

A kiedy przyjmowane są na te rozgrywki zakłady bukmacherskie? Ekstraklasa startuje zazwyczaj pod koniec lipca, ale mniej więcej na grudzień i styczeń zaplanowana jest przerwa związana z warunkami pogodowymi. Runda wiosenna rozpoczyna się z końcem stycznia, a finał odbywa się w maju. W związku z tym zakłady na poszczególne mecze można obstawiać od końca lipca do listopada, a następnie od końca stycznia do maja włącznie. Z kolei długoterminowe zakłady na Ekstraklasę u wielu bukmacherów można wnosić jeszcze przed rozpoczęciem danego sezonu, zazwyczaj tuż po zakończeniu poprzedniego sezonu najwyższej ligi piłki nożnej w Polsce. 

Długoterminowe zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę na króla strzelców - STSNa początek sprawdźmy, jak wygląda oferta zakładów sezonowych: na jakie sposoby może być obstawiana piłkarska Ekstraklasa? Zakłady bukmacherskie długoterminowe to w pierwszej kolejności typy na to, kto zostanie Mistrzem Polski, a więc który zespół wygra w tym sezonie całe rozgrywki. Jednak jeśli chodzi o obstawianie Ekstraklasy, bukmacherzy oferują graczom także wiele innych ciekawych możliwości, m.in. zakłady bukmacherskie na: 

  • TOP3 / TOP 4 / TOP 6 itp.– która drużyna znajdzie się wśród 3 /4 / 6 itp. najlepszych zespołów ligi, 
  • finał – które drużyny wystąpią w meczu finałowym Ekstraklasy, 
  • spadek – która drużyna spadnie z Ekstraklasy do 1 ligi, 
  • utrzymanie się – która drużyna pozostanie w Ekstraklasie, 
  • ostatnie miejsce – która drużyna zajmie ostatnie miejsce w tabeli Ekstraklasy, 
  • H2H – która z 2 wybranych drużyn zajmie w tabeli ligowej lepsze miejsce, 
  • króla strzelców – który zawodnik zdobędzie najwięcej bramek podczas rozgrywek. 

Oczywiście typowanie wyników Ekstraklasy to niełatwe zadanie, gdyż liga słynie ze swojej nieprzewidywalności. Na pewno konieczna jest gruntowna analiza sportowa, obejmująca dane historyczne (wyniki w poprzednich sezonach) oraz informacje aktualne (transfery, zmiany trenerów, modyfikacje w ustawieniu piłkarzy, forma zawodników itd.). Warto też zauważyć, że z reguły na czołowych miejscach tabeli lokują się w większości te same zespoły, choć zdarzają się i niemałe sensacje – jak np. finalny triumf klubu Piast Gliwice w sezonie 2018/2019. Dlatego, jeśli chodzi o tego rodzaju typowanie wyników Ekstraklasy, zalecamy szczególną ostrożność przy dobieraniu stawek zakładów. 

Ponadto trzeba wiedzieć, że im wcześniej obstawimy zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę, tym korzystniejsze będą ich kursy. Każda kolejka coraz bardziej klaruje sytuację w tabeli, a to rzecz jasna podnosi szanse na poprawne typy, dlatego też kursy stają się coraz mniej atrakcyjne. Z kolei obstawianie Ekstraklasy na samym początku rozgrywek jest bardzo ryzykowne. Dlatego żeby długoterminowe zakłady na Ekstraklasę mogły być skuteczne, a zarazem zyskowne, gracz musi także wyczuć odpowiedni moment na ich zawarcie. 

Przedmeczowe zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę 

Chociaż sezonowe zakłady są bardzo ciekawe, to podstawową ofertę bukmacherów tworzą zakłady przedmeczowe na konkretne spotkania – oczywiście tak też typowana może być piłkarska Ekstraklasa. Zakłady bukmacherskie pre-match w przypadku tej ligi są w Polsce na tyle popularne, że najlepsi bukmacherzy przygotowują zazwyczaj ich bardzo szeroki wybór. Najczęściej gracze mają do wyboru od 100 do 200 odmiennych wariantów zawarcia zakładu, a na mecze w końcowej fazie rozgrywek oferta bywa jeszcze bogatsza. Najważniejsze zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę opisujemy poniżej. 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę - oferta Etoto

Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie na wynik meczu 

W każdym spotkaniu najważniejsze jest to, jaki będzie jego rezultat, a więc który zespół wygra mecz lub czy dojdzie do remisu. Obstawianie meczów Ekstraklasy i ich ogólnych wyników, tak jak i innych wydarzeń piłkarskich, może jednak odbywać się na kilka różnych sposobów, mianowicie poprzez: 

  • zakłady 1X2 – klasyczny zakład 3-torowy, w którym gracz ma 3 typy do wyboru: zwycięstwo gospodarza, remis oraz wygraną gości. Z punktu widzenia statystyki szanse na poprawne wytypowanie wyniku wynosi 33%. Trzeba przyznać, że ze względu na to, jak mało przewidywalna jest Ekstraklasa, zakłady na wygraną zarówno pierwszej, jak i drugiej drużyny często mają stosunkowo wysokie kursy. 
  • zakłady z podpórką (podwójnej szansy) – zakład, który umożliwia obstawianie 1 z 3 podwójnych typów: 1. wygranej gospodarzy lub remisu, 2. wygranej gospodarzy lub gości, 3. wygranej gości lub remisu. Prawdopodobieństwo na trafne typowanie meczów Ekstraklasy czy innej ligi wzrasta więc tu aż do 66%, co jednak powoduje znaczny spadek kursów w przypadku tego rodzaju zakładów. 
  • zakłady DnB (Draw no Bet) – obstawianie meczów Ekstraklasy, jeśli chodzi o ogólny wynik, można też realizować zakładami 2-torowymi, w których dostępne są tylko typy na zwycięstwo gospodarzy lub zwycięstwo gości. Teoretycznie szanse na wygraną typera wynoszą więc 50%. Jeśli wynik meczu jest remisowy, bukmacher dokonuje zwrotu. 

Mając na uwadze to, że w naszej najlepszej lidze piłkarskiej nietrudno o niespodzianki, najrozsądniejsze wydaje się typowanie meczów Ekstraklasy przy użyciu zakładów z podpórką. Jeśli jednak chcemy osiągnąć lepsze współczynniki kursowe, możemy sięgnąć po zakłady DnB lub – jeszcze bardziej zwiększając ryzyko porażki – zakłady 1X2. Oczywiście tylko wtedy, gdy przeprowadzona analiza przedmeczowa przemawia za takim rozwiązaniem. Poza tym bardziej zyskowne zakłady na Ekstraklasę możemy osiągnąć także poprzez obstawianie na kuponie większej liczby zdarzeń (zakłady akumulowane), jednak i one wiążą się ze wzrostem ryzyka. 

Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie z handicapem 

W poszukiwaniu wyższych kursów warto zainteresować się ofertą zakładów z handicapem. Tego rodzaju zakłady już na wstępie dają jednej z drużyn wirtualną przewagę, np. 1 czy 2 bramek. Czyli jeśli obstawimy zakład na wygraną gospodarzy z handicapem +2 gole dla gości, a mecz zakończy się wynikiem 3:0, to po uwzględnieniu handicapu wynik wyniesie 3:2. W tej sytuacji zakład jest trafiony, ale co kluczowe, wygrana jest znacznie większa, niż gdybyśmy obstawili triumf tej samej drużyny klasycznym zakładem na zwycięzcę (1X2). Dlatego handicapy to dobry sposób na obstawianie Ekstraklasy czy innych meczów, o ile przewaga jednego z rywali jest wyraźna – wtedy możemy stawiać na faworyta po wyższych kursach.  

Możliwe jest również typowanie Ekstraklasy i innych lig przy wykorzystaniu handicapu ujemnego, gdzie wirtualne gole odejmowane są jednej z drużyn. Wtedy rzecz jasna najczęściej sprawdzą się zakłady na wygraną teoretycznie słabszej drużyny z handicapem ujemnym dla faworyta.  

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę - handicapy w SuperbetBukmacherzy oferują przy tym zakłady z handicapem europejskim, gdzie można typować także remis oraz handicapy azjatyckie, gdzie w przypadku remisu następuje zwrot stawki. Tzw. azjany są więc bardziej korzystne, gdyż szansa na wygraną jest w ich przypadku większa. Wyróżnia je też to, że mogą mieć wartości połówkowe, np. +0.5 gola lub ćwiartkowe, np. -1.75 gola i wtedy remis w ogóle nie jest możliwy. Kursy handicapów azjatyckich są przy tym całkiem atrakcyjne.  

Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie poniżej/powyżej 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę mogą mieć także postać zakładów under/over, czyli zakładów poniżej/powyżej wystawionej przez bukmachera linii. Najbardziej powszechne zakłady tego typu dotyczą liczby bramek. Dla przykładu, gracz może obstawiać, czy łączna liczba goli w całym spotkaniu (albo w wybranej połowie) wyniesie więcej czy mniej niż 0.5 gola, 1.5 gola, 2.5 gola itd. Ponadto zakłady na gole mogą dotyczyć wyników, jakie uzyska tylko 1 z drużyn. Jeśli więc statystyki pokazują, że dany klub ma tendencję np. do strzelania wielu goli w meczu, to możemy rozważyć zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę over np. 2.5 gola tej drużyny. 

Dodajmy też, że obstawianie Ekstraklasy za pomocą tzw. underów czy overów może dotyczyć również innych zdarzeń, np. sumy rzutów rożnych czy kartek. 

Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie na dokładną liczbę goli 

Oczywiście możliwe jest także inne typowanie Ekstraklasy pod kątem strzelonych bramek. Gracze mogą obstawiać m.in. przedział liczbowy bramek w meczu/połowie (np. 1-2, 2-3, 2-4, 3-6) czy dokładną liczbę goli. Niestety ten ostatni rynek zdarzeń jest wyjątkowo ryzykowny i to zwłaszcza wtedy, gdy typowane są tak mało przewidywalne rozgrywki, jak polska Ekstraklasa. Obstawianie dokładnej liczby goli w meczach naszej najwyższej ligi jest kiepskim pomysłem, ponieważ rozkład wyników jest tu zazwyczaj mocno zróżnicowany. Szukanie wyraźnej powtarzalności wydaje się więc stratą czasu, a typowanie Ekstraklasy poprzez takie zakłady bukmacherskie ma nikłe szanse na powodzenie. 

Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie na strzelców goli 

Dodatkowo Ekstraklasa u bukmacherów może być typowana pod kątem wyników poszczególnych piłkarzy. Najczęściej udostępniane są zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę dotyczące strzelców goli, a więc można typować np., czy dany zawodnik w ogóle zdobędzie gola w meczu. Jeśli piłkarz jest w wysokiej formie i w ostatnich meczach wypracował spory dorobek bramkowy, można rozważyć obstawienie tego, że i w kolejnym meczu zdobędzie bramkę. Dużo bardziej ryzykowne będzie jednak, jeśli wybierzemy rynek typu „strzeli pierwszego gola w meczu” czy „strzeli ostatniego gola w meczu”, gdyż są to jeszcze bardziej sprecyzowane zakłady na Ekstraklasę. 

Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie łączone 

Wśród różnego rodzaju rynków zdarzeń wspomnieć trzeba też o zakładach łączonych, które również przygotowują najciekawsi bukmacherzy. Ekstraklasa może być oczywiście typowana poprzez zwykłe zakłady akumulowane, jednak te zawierają typy na różne mecze. Tymczasem zakłady łączone pozwalają na obstawienie 2 czy 3 różnych zdarzeń w tym samym spotkaniu, a kurs zakładu jest atrakcyjny. Dla przykładu, na 1 zakładzie może znaleźć się typ na to, jaki będzie wynik końcowy i liczba goli albo jaki będzie wynik całego meczu oraz wynik pierwszej połowy. Trzeba jednak pamiętać, że aby typowanie Ekstraklasy przez zakłady łączone przyniosło wygraną, wszystkie wymienione zdarzenia muszą być trafione. 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę - Fortuna, zakłady łączone

Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie innego typu 

Do tego wszystkiego dochodzi wiele innych rodzajów zakładów, za pomocą których może być obstawiana piłka nożna, w tym Ekstraklasa. Typowanie można realizować poprzez zakłady na to, czy oba zespoły strzelą gola (zakłady BTTS), czy suma goli będzie parzysta czy nieparzysta (w meczu, w wybranej połowie albo wybranej drużyny), jaka będzie różnica zwycięstwa czy jaki będzie wynik meczu np. do 5 czy 10 minuty itd. Poza tym zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę mogą dotyczyć innych zdarzeń, jak np. żółte i czerwone kartki, faule, spalone, rzuty rożne, rzuty karne – także w ujęciu z handicapem. Szerokość oferty zależy zarówno od rangi spotkania, jak i strategii bukmachera. 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę na żywo 

Standardem już jest oferowanie przez bukmacherów nie tylko zakładów przedmeczowych i sezonowych, ale też zakładów na żywo, dlatego w trybie live może być typowana również Ekstraklasa. Bukmacherzy gwarantują przynajmniej podstawowy zakres rynków zdarzeń na wszystkie mecze tej ligi, a u tych najlepszych znaleźć można dodatkowo wiele rynków pobocznych. Do tego dochodzą zakłady nieobecne w ofercie pre-match, typu: kto wygra pozostałą część meczu czy która drużyna lub zawodnik zdobędzie następnego gola. 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę live są szczególnie godne uwagi, jeśli gracz ogląda spotkanie bezpośrednio na stadionie, a nie w telewizji. Transmisje telewizyjne wiążą się bowiem z niewielkim opóźnieniem, które działa na niekorzyść typera. Natomiast kiedy gracz śledzi mecz z trybun, może w sposób natychmiastowy reagować na kolejne zdarzenia następujące na boisku i to zanim zrobi to bukmacher (który w odpowiedzi na nie zmienia kursy na poszczególne rynki zdarzeń). Niestety istnieje też ryzyko, że na wypełnionym stadionie mogą występować problemy z zasięgiem, a tym samym obstawianie meczów Ekstraklasy live może także być opóźnione lub w ogóle nie dojść do skutku. 

Oczywiście obstawianie Ekstraklasy na żywo może być również owocne, jeśli mecz oglądamy dzięki transmisji. W ten sposób skutecznie może być obstawiana dowolna liga – czy to angielska Premier League, hiszpańska La Liga czy właśnie polska Ekstraklasa. Obstawianie na żywo Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę livezawsze daje bowiem możliwość możliwość wyłapywania źle oszacowanych kursów oraz umożliwia (w większym czy mniejszym stopniu) reagowanie na wydarzenia boiskowe. Z drugiej jednak strony trzeba zachować wyjątkową czujność – gracz nie może dać ponieść się emocjom (np. chęci odegrania się) i bezwzględnie powinien przestrzegać ustalonego wcześniej budżetu. 

Ekstraklasa – typowanie może być skuteczne 

Trafne typowanie Ekstraklasy to nie lada sztuka, choć z drugiej strony nie odbiega ono w radykalny sposób od obstawiania innych lig piłkarskich. Poniżej omówimy, jak przeprowadzać analizę sportową i na co zwracać szczególną uwagę, aby wybierane zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę jak najczęściej okazywały się wygrane. 

Analiza statystyk i formy drużyn 

Zanim obstawimy jakiekolwiek zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę czy na inny mecz, powinniśmy przeprowadzić analizę danych statystycznych. Co prawda z powtarzalnością w naszej najwyższej lidze piłkarskiej bywa różnie, jednak przyda się poznać ogólne trendy. Na początek warto spojrzeć, jaką pozycję jak na razie mają te kluby w tabeli ligowej. Gracze powinni jednak bardziej skupić się na tym, jakimi rezultatami kończyły się ostatnie mecze typowanych drużyn, aby zorientować się, w jakiej są aktualnie dyspozycji. Nawet jeśli jakiś zespół jest na czele tabeli, może okazać się, że od niedawna (np. na skutek wąskiej kadry i jej przemęczenia) zalicza coraz słabsze występy, więc nie powinniśmy stawiać go w roli faworyta. 

Znaczenie ma także to, czy zwycięstwa lub porażki występowały częściej podczas gry na własnym boisku czy na wyjeździe. Oczywiście jeśli typowanie Ekstraklasy dotyczy np. meczu Widzew Łódź – Śląsk Wrocław, który ma być rozgrywany w Łodzi, większą uwagę należy zwrócić na ostatnie wyniki Widzewa podczas meczów domowych, a Śląska – wyjazdowych. Ogólna zasada mówi co prawda, że najczęściej zespoły zdecydowanie lepiej radzą sobie u siebie, ale zdarzają się też kluby, które potrafią często triumfować podczas występów w roli gościa. 

Ważne statystyki dotyczą też liczby bramek, a więc czy drużyna zdobywa dużo bramek (średnia goli na mecz), jak często udaje się jej zachować czyste konto czy strzelić minimum 1 bramkę w meczu. Można też sprawdzić, czym wyróżniają się statystyki najważniejszych zawodników. Zanim rozpocznie się obstawianie Ekstraklasy, szczególną uwagę zwrócić należy na porównanie H2H, które obejmuje wyłącznie rywalizację tych 2 drużyn, które będą rywalizować w typowanym przez nas meczu.  

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę - statystyki w STS

Sprawdzenie doniesień z kadry 

Zawsze należy też zweryfikować, jaki będzie skład na mecz w obu drużynach. Oficjalnie takie informacje podawane są na krótko przed danym spotkaniem, ale od czego są media społecznościowe – np. samych klubów i związanych z nimi osób – czy serwisy sportowe, których tematem często jest Ekstraklasa? Obstawianie zakładów na mecz tej ligi może okazać się bardzo zyskowne, jeśli dowiemy się np. o absencji kluczowego zawodnika w zespole faworytów zanim zrobi to bukmacher. 

Inne newsy dotyczące klubu również mogą mieć wpływ na poprawne typowanie meczów Ekstraklasy. Np. problemy finansowe czy kłótnie w kadrze mogą wpłynąć na morale zespołu i przełożyć się na ich słabsze niż spodziewane wyniki. Motywacja do gry to zresztą kolejny bardzo ważny czynnik, który warto wysondować. Jeśli mecz jest o tzw. pietruszkę, gdyż zwycięstwo i tak nie zmieni sytuacji zespołu, trudno spodziewać się, żeby zawodnicy dali z siebie wszystko. W takim przypadku nie ma sensu obstawiać zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę na ich wysoką wygraną. 

Zapoznanie się z tendencjami ligi 

Skuteczne obstawianie Ekstraklasy może też stać się bardziej prawdopodobne, kiedy prześledzimy statystyki całej ligi i zwrócimy uwagę na panujące tendencje. Mocno zauważalna jest z reguły przewaga zwycięstw gospodarzy meczów. Otóż w kilku ostatnich sezonach (od 2017/2018 do 2021/2022) wygrywali oni między 44% a 48% spotkań (jedynie w sezonie 2020/2021 wartość ta wyniosła nieco mniej – 41%). W tym czasie zwycięstwem gości zakończyło się między 28% a 31% pojedynków, a remisem od 23% do 28% meczów. Patrząc więc na zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę od strony czysto statystycznej, obstawianie triumfu gospodarzy ma największe szanse na powodzenie. 

Można pokusić się o znalezienie jeszcze innych cech, jakimi wyróżnia się piłkarska Ekstraklasa – obstawianie może dzięki temu być częściej trafne. Przykładowo rozgrywki te odznaczają się tym, że stosunkowo często każda z drużyn strzela w meczu przynajmniej 1 gola. W związku z tym zakłady BTTS często okazują się poprawne. Jest tu też wiele rzutów rożnych, dlatego można zastanowić się nad typowaniem ich większej liczby. Oczywiście te tendencje ligowe mogą się zmieniać w kolejnych sezonach, dlatego warto posługiwać się najświeższymi analizami tego rodzaju. 

Uwzględnianie nieobliczalności Ekstraklasy 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę - stawkiPomimo tego wszystkiego trzeba mieć zawsze „z tyłu głowy” to, jak bardzo zaskakująca bywa Ekstraklasa. Obstawianie jej wyników najlepiej jest więc realizować na kuponach pojedynczych (SOLO), gdyż zakłady wielozdarzeniowe (AKO) to zawsze znacznie bardziej ryzykowna opcja. Jeśli jesteśmy przekonani, że w danym przypadku ryzyko jest akceptowalne, wtedy możemy wybrać zakłady akumulowane z 2 zdarzeniami. Natomiast zarówno zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę przy użyciu bardziej rozbudowanych zakładów AKO to praktyka, która w większości przypadków jest wyjątkowo nierozsądna. 

Trzeba też oczywiście pamiętać o odpowiednim dobieraniu stawek i nieprzekraczaniu bankrollu. 

Ekstraklasa – jak obstawiają bukmacherzy? 

Ponieważ, co zostało w tym tekście wielokrotnie podkreślone, nasza piłkarska Ekstraklasa często zaskakuje kibiców i graczy, pojawia się pytanie, czy w takim razie problemy z poprawnym oszacowaniem jej wyników mają także bukmacherzy? Ekstraklasa jest przecież jedną z najczęściej typowanych w Polsce lig piłkarskich, dlatego firmy bukmacherskie na pewno muszą robić wszystko, żeby jak najlepiej ustalić ofertę kursową. Czy to im się faktycznie udaje? Sięgnijmy po kilka przykładów dotyczących zakładów sezonowych. 

Sezon 2021/2022 

Na początku lipca 2021 r. bukmacherzy byli zgodni, że największe szanse na Mistrzostwo Polski ma Legia Warszawa. Kurs w STS i Betclic wynosił 1.40, w Betfan i eWinner 1.45, a w Fortunie 1.50. Tymczasem Wojskowi zakończyli rywalizację dopiero na 10. miejscu w tabeli. Natomiast pomyłka co do dwóch kolejnych drużyn okazała się już mniejsza – według bukmacherów Lech Poznań był drugim klubem z największymi szansami na triumf w lidze (kursy między 5.00 a 6.00), a Raków Częstochowa – trzecim (kursy między 10.00 a 15.00). Jak się okazało, to Kolejorz został Mistrzem Polski, a wiceliderem zostali Czerwono-Niebiescy.  

Sezon 2020/2021 

Z kolei w poprzednim sezonie Ekstraklasa u bukmacherów okazała się bardziej przewidywalna… przynajmniej co do jej triumfatora. Według oferty kursowej pewniakiem do zwycięstwa także byli Legioniści (kursy w sierpniu 2020 r. w STS i Fortunie 1.50) i rzeczywiście ta prognoza się sprawdziła. Nie zabrakło jednak niespodzianek – Lech Poznań typowany był przez analityków bukmacherskich jako drugi zespół, który ma duże szanse na wygraną (5.00 w STS i 4.25 w Fortunie), jednak ostatecznie ulokował się dopiero na 11. miejscu. Co ciekawe, rywalizacja przyniosła drugie miejsce zespołowi Raków Częstochowa (kursy aż 50.00), a trzecie Pogoni Szczecin (kurs 50.00 w STS i 60.00 w Fortunie). 

Jeśli natomiast chodzi o przewidywania dotyczące wyników meczów, także tu różnie z tym bywa. Ogólnie dość często także analitykom trudno jest określić, kto jest faworytem w danym spotkaniu, co ma tę zaletę, że kursy na każdy z klubów są dość wysokie. 

Mecz Ekstraklasy 2021/2022, Legia Warszawa - Jagiellonia BiałystokJak widać, z dużym prawdopodobieństwem wiele niespodzianek przynieść może także aktualna Ekstraklasa. Jak obstawiają bukmacherzy, nie powinno więc być żadnym wyznacznikiem podczas naszego typowania – nawet jeśli ich oferty kursowe jasno wskazują na to, kto jest mocnym faworytem rywalizacji. Zawsze warto jest poświęcić nieco czasu także na własne analizy. 

Ekstraklasa – bukmacherzy z najlepszą ofertą 

Piłkarska Ekstraklasa u bukmacherów działających w Polsce legalnie to tzw. must have. Każdy serwis, który ma ofertę na piłkę nożną po prostu musi mieć zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę. Trzeba jednak wiedzieć, że poszczególne firmy bukmacherskie różnią się, jeśli chodzi o atrakcyjność oferty w tym zakresie. Na co więc zwócić uwagę, kiedy chcemy znaleźć najlepsze miejsce, w którym dostępne jest obstawianie Ekstraklasy? 

Po pierwsze na to, na ile rozbudowane są rynki zdarzeń. Im szersza oferta, tym lepiej, ponieważ możemy wybrać dokładnie te zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę, których typowanie będzie najbardziej opłacalne (przynajmniej w naszej opinii). Oczywiście są też typerzy, których interesuje obstawianie Ekstraklasy przy pomocy tylko podstawowych zakładów, dlatego w ich przypadku bogactwo oferty nie będzie miało znaczenia.  

Natomiast dla wszystkich graczy ogromną wagę ma atrakcyjność kursów, jakie wystawiają poszczególni bukmacherzy. Ekstraklasa należy co prawda do grona najczęściej obstawianych w Polsce rozgrywek, dlatego generalnie u wielu bukmacherów marża na jej mecze nie jest wysoka. Jednak po dokładnej analizie można stwierdzić, że są na rynku bukmacherzy z marżą w przedziale 2.5 – 3.5-procentową, jak i tacy, u których wartości te wynoszą nawet ponad 6 procent. A im wyższa marża, tym niższe kursy i mniej opłacalne okazują się zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę czy na inne mecze. Dlatego porównujmy oferty kursowe i wybierajmy te, które pozwolą nam na jak najbardziej zyskowne obstawianie Ekstraklasy. 

Nie zapominajmy też, że Ekstraklasa u bukmacherów może być obstawiana w korzystniejszy sposób, jeśli wykorzystamy bonusy i promocje oferowane w niektórych serwisach bukmacherskich z okazji np. rozpoczęcia rozgrywek, ich powrotu po zimowej przerwie czy przed rundą finałową.