Tutoriale bukmacherskie - poradnik bukmacherski

Wstęp do tradingu sportowego

Udostępnij:
FacebookTwitter

Trading należy do jednej z najpopularniejszych strategii gry na giełdzie zakładów bukmacherskich. Już na wstępie zaznaczyć trzeba jednak, że pojęcie to stosuje się nie tylko dla branży bukmacherskiej, ale też np. dla giełdy papierów wartościowych. Handlowanie akcjami, walutami czy surowcami ma zresztą dużo wspólnego z tradingiem "sensu stricte" sportowym – o czym przekonamy się w dalszej części tego artykułu. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie: Czym jest Trading? Jakie są jego formy? Jakie giełdy zakładów bukmacherskich wyróżniamy?

Wstęp do tradingu sportowego

Wprowadzenie

Jednocześnie podkreślamy, że nasze rozważania mają na celu  przybliżyć zainteresowanym zagadnienia związane z omawianą tematyką. Stąd też zdecydowaliśmy się na ukazanie Wam całego schematu tradingu sportowego w serii 5 artykułów – począwszy od podstaw, a skończywszy na skomplikowanych tematach. Mamy również nadzieję, że cała seria artykułów pt. „Trading na 5-tkę” pozwoli Wam zrozumieć mechanizmy jakimi kieruje się giełda zakładów sportowych i choć po części przybliży Was do sukcesu, o który w bukmacherce przecież nigdy nie jest łatwo. Już wkrótce pojawią się kolejne artykuły! Tymczasem zapraszamy do I części...

Co to jest trading sportowy?

Trading to nic innego jak zlecenie transakcji kupna i sprzedaży zakładów sportowych na giełdzie zakładów sportowych. Obecnie wyróżniamy trzy giełdy bukmacherskie: Betfair, Betdaq i WBX. Wcześniej w takiej formie działalność prowadził również Betsson. Na wstępie w celu usystematyzowania sobie naszej wiedzy warto byśmy podzielili sobie metody stosowania tradingu. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane przez graczy to trading in-play i trading pre-play, które szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu.

W czym tkwi sens tradingu bukmacherskiego?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie Sport Trading ma wiele wspólnego z tradingiem na giełdach inwestorskich. W obu przypadkach mamy wszakże do czynienia z handlowaniem z tym, że w przypadku Sport Tradingu nie inwestujemy naszych pieniędzy w surowce, waluty, akcje czy fundusze strukturalno – inwestycyjne, ale w kursy bukmacherskie, wystawione na zakłady sportowe. Warto zwrócić uwagę także na różnice pomiędzy inwestowaniem pieniędzy na Betfair, Betdaq i WBX, a giełdach papierów wartościowych, czy innych tego typu miejscach jak niezwykle popularny ostatnio Forex. Trading sportowy jest bardzo prosty pod względem logistycznym, do handlowania wystarczy nam tylko biurko, komputer z dostępem do sieci internet, a także odpowiednie oprogramowanie ułatwiające nam całą "naszą zabawę". W przeciwieństwie do giełdy finansowej nie musimy płacić wysokich prowizji od wszystkich postawionych inwestycji (tylko niewielkie, zupełnie nieodczuwalne od zysków – standardowo 5%).

Transakcje i związane z nimi wahania kursów odbywają się znacznie szybciej – kursy są przecież płynne i co róż się zmieniają, zwłaszcza w tradingu na żywo. Takie rozwiązanie daje nam możliwość zarobkowania nawet kilkanaście razy jednego dnia. Zauważalną różnicą w porównaniu z giełdami jest także to, że trading bukmacherski jest nieco łatwiejszy do przewidzenia niż handlowanie zasobami surowców czy aktami, gdyż wymaga jedynie "nosa" i wysokich umiejętności analitycznych gracza, a trading giełdowy jest ponadto znacznie bardziej narażony na różnego rodzaju czynniki mające wpływ na zachowanie się giełdy. Handlowanie kursami sprowadza się w dużej mierze do wyłapywania błędów słabszych od siebie graczy w celu maksymalizacji zysków. Inaczej rzecz ujmując idea tradingu sportowego sprowadza się do znanego powiedzenia: "taniej kupię, drożej sprzedam". Dlatego też gra na giełdzie zakładów polega głównie na przewidywaniu trendów, a w mniejszym stopniu na określaniu szans na zwycięstwo.

Formy tradingu sportowego

Zarabiać na tradingu każdy może jeden lepiej, drugi gorzej. Służą to tego dwie podstawowe metody jakie oferuje nam każda giełda zakładów trading pre-play i in-play. Pierwsza z nich to tzw. trading przedmeczowy (z ang. trading pre-play). Trading przedmeczowy polega na oszacowaniu potencjalnych wahań kursów na giełdzie po tym jak zostały one wystawione, a konkretniej próba przewidzenia czy kurs wzrośnie, a może spadnie? Trading pre-play jest więc czymś w sam raz dla doświadczonych typerów, którzy są w stanie przewidzieć rozwój sytuacji na giełdzie (to jak zaczną stawiać gracze). Wiedza ta jednak nie bierze się znikąd. Trading przedmeczowy wymaga licznych obserwacji kursów, przechwytywania informacji dotyczących danego zdarzenia, analizy rynku czy zachowań graczy. Sens tradingu pre-play sprowadza się więc do odpowiedzi na pytanie: W jakim kierunku będą wahać się kursy, w czasie przed wniesieniem zakładu? Będą rosnąć czy może spadać. Jako, że na giełdzie zakładów wysokość kursów determinowana jest przez graczy, a nie odd smakerów ulegają one ciągłym zmianom. W jaki sposób zarabiamy więc na tradingu przedmeczowym? Sytuacja: Mamy spotkanie Polska – Litwa w piłce nożnej. Jest to spotkanie w ramach Eliminacji MŚ, Polacy potrzebują zwycięstwa by awansować. Kursy wystawione przez bukmacherów przedstawiają się następująco POLSKA – 1.60; REMIS- 3.50; LITWA – 4.75. Znając nasz "polski patriotyzm" przewidujemy, że polscy gracze będą stawiać na zwycięstwo Polaków, więc kursy zaczną spadać w dół. Obserwujemy ruchy kursów i w pewnym momencie spadają one, do 1.45 na Polskę.

W tym momencie "sprzedajemy" nasz typ. Różnica jaką uzyskaliśmy, w tej sytuacji ze sprzedaży kursów (1.60 – 1.45 = 0,15) jest nasz zysk, który następnie rozkładamy na opcję. Trading in-play (trading "w grze") z kolei polega na handlowaniu kursami w trakcie rozgrywania meczu. Podobnie jak zakłady bukmacherskie na żywo, także i live trading przeznaczony jest dla graczy, którzy potrafią znakomicie panować nad swoimi emocjami i kontrolować swoje stawki. Istotną zaletą w porównaniu z tradingiem przedmeczowym jest to, że trading in-play daje znaczne większe możliwości uzyskania zysku, co wynika ze znacznie większych różnic kursowych, którym się charakteryzuje. Niestety jak przeważnie to bywa w zakładach sportowych coś za coś. Trading in-play jest znacznie bardziej ryzykowny, dynamiczny, kursy zmieniają się błyskawicznie, więc w krótkim czasie można przegrać naprawdę duże pieniądze. Trading live, to także większe wymagania. Dlaczego? Po pierwsze aby odpowiednio zareagować na zaistniałą sytuację w meczu musimy śledzić wybrane spotkanie – najlepiej za pomocą telewizji (koszty programów kodowanych) lub w internecie (jeśli mamy szybkie łącze). Kolejnym ważnym czynnikiem jest regularny dostęp do komputera, a przede wszystkim bezawaryjnego internetu. Wprawdzie Giełda Betfair umożliwia nam wniesienia zakładu przez telefon, ale z uwagi na to, że support telefoniczny udziela informacji w języku angielskim, dla niektórych graczy może stanowić to mały problem. A czas reakcji jest przecież w tej sytuacji  najważniejszy – co potwierdzają programy do tradingu

Czym różnią się klasyczne zakłady bukmacherskie od giełdy zakładów?

Przede wszystkim, aby rozpocząć swoje przygodę z tradingiem sportowym powinniśmy zdać sobie sprawę, że jest to nieco wyższa półka niż klasyczne zakłady bukmacherskie. Używając stwierdzenia "wyższa półka" mieliśmy na myśli, fakt, że trading jest znacznie bardziej trudniejszy w zastosowaniu niż zwykłe zakłady sportowe. Dlaczego? W zakładach bukmacherskich przewidujemy jak rozstrzygnie się dane spotkanie przy czym powinniśmy też zdawać sobie sprawę, że nie gramy przeciwko konkretnej drużynie czy losowi, a tak naprawdę szukamy błędu bukmachera. W pewnym sensie rywalizujemy, więc z przedstawicielem firmy bukmacherskiej (analitykiem czy jak kto woli odd smakerem) "jeden na jednego". Sens zakładów sportowych przez internet sprowadza się, więc do rywalizacji z osobą, która teoretycznie dysponuje od nas większą wiedzą – przy czym stawiamy na jakiś rezultat, zdarzenie, które może, ale nie musi wystąpić. Nasze rozważania są więc ściśle powiązane z wynikiem meczu. Jeżeli zestawiamy zakłady sportowe z tradingiem mamy pewną cechę, która zaciekawi zwłaszcza początkujących graczy i przemawia za giełdą zakładów. Jest nią mianowicie kapitał początkowy. W zakładach im jest on wyższy tym mamy większe szanse na zarobienie większych pieniędzy.

Bankroll na giełdzie zakładów nie jest, aż tak ważną rzeczą. Ryzykujemy znacznie mniej niż w zakładach, zwłaszcza gdy uczymy się dopiero mechanizmów jakimi kieruje się giełda. Żeby osiągać jednak spore wygrane nasz kapitał musi być jednak potężny. W przypadku tradingu aktualne wydaje się być powiedzenie: "jedz łyżeczką, a nie chochlą, a więcej się najesz". W tradingu, wynik może ale nie musi odgrywać żadnego znaczenia (jeśli sprzedamy nasz zakład z zyskiem). Interesują nas więc tylko i wyłącznie kursy, konkretniej ich wzrosty i spadki – końcowy rezultat spotkania nie interesuje nas. Czynnik ten wydaje się decydującym w oddzieleniu typerów od traderów, gdyż ci pierwsi – obstawiają, ci drudzy – przewidują. Typerzy przeważnie typują z góry określone mecze, a niewielkie różnice kursów nie mają dla nich znaczenia. Traderzy szacują opłacalność kupna kursu, przewidują niejako jak rozwinie się  jego dalsza historia, na co będą stawiać gracze. Traderzy więc oprócz wiedzy dotyczącej wybranych meczy muszą przewidzieć zachowanie typerów, którzy są dla nich głównym źródłem zarobku. Jednych i drugich łączy natomiast wspólny i szczytny cel – zarobienie pieniędzy! To chyba najważniejsze prawdopodobieństwo jakie łączy klasyczne zakłady sportowe i trading bukmacherski.

Udostępnij:
FacebookTwitter

Napisz nowy komentarz

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Bonusy i promocje bukmacherskie

Bonusy Bukmacherskie

Przedstawiamy Wam aktualne, wybrane bonusy bukmacherskie oferowane przez bukmacherów online. Aby dowiedzieć się więcej o bonusach, odwiedź nasz poradnik bonusowy.

Darmowe typy

Darmowe typy bukmacherskie

W tym miejscu znajdziecie zawsze darmowe typy bukmacherskie, starannie wyselekcjonowane przez współpracujących z nami profesjonalnych typerów.

Aktualne darmowe typy
SINGLE
Stawka: 3/10
piłka nożna Vaduz - Aarau
Rodzaj typu: First half Both To Score | Kurs: 2.40 7/5
SINGLE
Stawka: 5/10
piłka nożna Sassuolo - Juventus
Rodzaj typu: Both To Score / Over 2,5 | Kurs: 1.83 4/5